Turniej Miast: Oleśnica – Syców

Z Syców Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Turniej Miast: Oleśnica-Syców – turniej i audycja Telewizji Polskiej z 5 września 1965 roku, reżyserowana przez Mariana Marzyńskiego z Mariuszem Walterem, w których udział wzięły Oleśnica i Syców[1].

Przebieg[edytuj]

Konkurs został poprzedzony nagraniem dokumentu Przed turniejem, w którym Marian Marzyński rozmawiał w ówczesnymi mieszkańcami Sycowa m.in. na temat sposobów pokonania przeciwnika. Odwołując się do historii, pomijano w wypowiedziach przedwojenne losy miasta, uznając Syców za miasto rdzennie polskie. Właściwa część zmagań odbyła się 5 września 1965 roku, transmitowana od 16:30 na żywo. W Sycowie turniej odbywał się w rynku i na placu przy restauracji "Parkowa". Rywalizacja między miastami dotyczyła nie tylko konkursów artystycznych i popisów zręcznościowych, ale pod ocenę brano również poziom zaangażowania i ofiarność mieszkańców oraz zagospodarowanie i czystość miasta. Społeczności obu miejscowości rywalizowali m.in. w zawodach strażackich, wyścigach samochodowych, goleniu brzytwą na czas, konkursie tańca, poszukiwaniu jajek w stogu siana, prawidłowym stawianiu rusztowań, obieraniu ziemniaków, liczeniu pieniędzy, wyścigu na hulajnogach, skoku w workach czy zbieraniu makulatury.

Wyniki i skutki turnieju[edytuj]

Syców przegrał ze znacznie większą Oleśnicą jednym punktem. Miasto uzyskało 1,5 miliona złotych nagrody z Państwowego Funduszu Popierania Czynów Społecznych. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę Biblioteki Publicznej. Dalekosiężnym skutkiem turnieju miast była dalsza integracja mieszkańców Sycowa, owocująca kolejnymi przedsięwzięciami na rzecz miasta.

Źródła[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Teresa Kulak, Wojciech Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, Wrocław-Syców 2000, s. 190-191. ISBN 83-87299-26-X.

Przypisy[edytuj]

  1. Minęło 50 lat od turnieju miast Syców - Oleśnica. Szkoda, że nikt nie uczcił tego jubileuszu, sycow.naszemiasto.pl, [dostęp:2015-12-16]