Dzwonnica w Sycowie

Z Syców Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzwonnica w Sycowie

Dzwonnica w Sycowie – dawna brama w murach miejskich Sycowa, od XVI wieku zaadaptowana na cele sakralne. Budynek znajduje się obecnie przy ulicy Kościelnej.

Historia[edytuj]

W średniowieczu obecna dzwonnica pełniła funkcję bramy miejskiej. Liczne w dziejach Sycowa klęski żywiołowe (głównie pożary) i wojny przyczyniły się do wielokrotnego niszczenia obiektu. Najdotkliwsze straty przyniósł pożar w 1813 roku. Niecałe sto lat później rozpoczęto odbudowę wieży, gdyż w jej miejscu stała tymczasowa, wzniesiona w 1827 roku, drewniana dzwonnica. Po początkowych trudnościach prawnych od połowy 1908 roku odbudowa wieży postępowała szybko. 27 listopada 1909 roku zawieszono w niej cztery nowe dzwony, a nakrycie obiektu i całkowite zakończenie prac nastąpiło w następnym roku. Uroczystość sfinalizowania rekonstrukcji odbyła się 10 listopada 1910 roku. Odbudowana wieża liczy 56,2 metrów i została zwieńczona platformą widokową.

15 kwietnia 1966 roku dzwonnica w Sycowie została wpisana do rejestru zabytków[1][2].

Od 1996 roku dzwonnicą opiekuje się Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga, a sam budynek spełnia rolę punktu widokowego. 19 października 2004 roku na murach wieży odsłonięto tablicę upamiętniającą dwudziestą rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W wyniku nawałnicy, która przeszła przez miasto 30 maja 2005 roku, uszkodzona została iglica dzwonnicy. Jej naprawy podjęło się Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga.

Źródła[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, Wrocław-Syców 2000, s. 143.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Dobra kultury, UMiG Syców
  2. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu
Rzymskokatolickie kościoły parafialne DrołtowiceStradomia WierzchniaSyców (Matki Boskiej Częstochowskiej, Św. Ap. Piotra i Pawła) • Szczodrów
Rzymskokatolickie kościoły filialne DziałoszaGaszowiceŚlizówŚwięty Marek
Kościoły wyznania ewangelicko-augsburskiego DrołtowiceStradomia WierzchniaSyców
Kapliczki przydrożne BiskupiceDrołtowiceDziałoszaŚwięty Marek
Krzyże przydrożne BiskupiceDrołtowiceLigota DziesławskaRadzynaStradomia WierzchniaSycówSzczodrówŚlizówWidawkiZawada
Inne obiekty sakralne Dzwonnica w SycowieStacje drogi krzyżowej na Świętym MarkuSynagoga w Sycowie