Cmentarz żydowski w Sycowie

Z Syców Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cmentarz żydowski w Sycowie − nieistniejący cmentarz wyznawców judaizmu, który znajdował się przy obecnej ulicy Kaliskiej w Sycowie.

Historia[edytuj]

Cmentarz żydowski w Sycowie znajdował się na północ od miejscowości, po lewej stronie ulicy Kaliskiej, przy wjeździe do Wioski. Na podstawie zapisków sycowskiego historyka Josepha Franzkowskiego przypuszczać można, że cmentarz ten istniał już w XVII wieku. Z nieznanych dziś przyczyn cmentarz został zamknięty pod koniec XVIII wieku, a działka cmentarna przeszła na własność żydowskiego dostawcy dworskiego Lazarusa Tischlera. Przez kolejne lata sycowscy Żydzi wozili swych zmarłych na odległe cmentarze do Twardogóry, Kępna i Rawicza.

Na początku XIX wieku społeczność żydowska Sycowa w wyniku zarządzeń władz została zmuszona do zorganizowania nowego miejsca pochówku. Wobec trudności z zakupem gruntu, zdecydowano się na wykorzystanie starego cmentarza, przekazanego gminie żydowskiej w ramach darowizny przez Hirscha Tischlera. Pomimo, że oficjalny akt darowizny podpisano dopiero 21 sierpnia 1824 roku, już w 1820 roku obszar cmentarza powiększono, a pierwszy pochówek odbył się 4 września 1820 roku. W 1871 roku wzniesione zostało ceglane ogrodzenie, a w późniejszym czasie powstał dom przedpogrzebowy.

Po dojściu nazistów do władzy w Niemczech, obiekt uległ dewastacji. Zniszczony został dom przedpogrzebowy, a cegły z muru sprzedano jednemu z oficerów SS. Do dziś na cmentarzu nie zachowały się jakiekolwiek nagrobki. Teren nekropolii został splantowany.

Źródła[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Funkcjonujące DrołtowiceGaszowiceStradomia WierzchniaSyców (komunalny, wojenny) • SzczodrówŚlizówŚwięty Marek
Historyczne BiskupiceDrołtowice ew.DziałoszaStradomia ew.Syców (katolicki, św. Mikołaja, żydowski) • Szczodrów ew.WielowieśZawada